gDateHeas="date-header"><$BlogDateHeEkim 06, 2006logDateHe!-- Begin .post -->
<$BlogItemBoPurple dergisi son sayısında kadın kıyafetlerini müzisyen Vincent Gallo'ya giydirmiş. Bu işin benzerini Bennu Gerede'nin de Dishy dergisi için yaptığını hatırlıyorum.
Resimler ilk bakışta çok absürd ve komik geliyor. Ancak şu açıdan bakınca değer yargılarının cinsiyete göre ne kadar değiştiğini görüyoruz.

Şu anda trend maskülenlik ya da diğer adıyla androjen görünüm. Bu stil, smokinleri, kravatları, golf pantolonlarını, pantolon askılarını kadınlarda bol bol görmemizi sağlıyor. Kadınlarda ilk pantolonlu resim 1800'lü yıllarda Sarah Bernhardt adlı akriste aitti. O zamandan bu yana kadınlar pantolon giyiyor. Erkeklerin kadın kıyafeti sayılan etekleri giydikleri tek yer İskoçya, o eteklere de kilt deniyor. Hatta bazı çocuk filmlerinden hatırlarsınız evdeki büyükbabalar gecelikle yatarlar. Tarih boyunca erkek ve kadın kıyafetleri arasında karışıklık her zaman olmuş. Fakat ilginç olan, genel geçer kuralın kadınlardan yana olması yani erkeklere ait herşeyi rahatlıkla giymesi. Öte yandan erkeklerin kadına ait herhangi bir şeyi giyince garip gözükmesi.

Kadınlara ait olan başka bir alan ise güzellik, makyaj. The Cure solisti Robert Smith gözlerini çepeçevre simsiyah boyar ve dudağına kırmızı ruj sürer. Şimdi Robert Smith'i makyajsız görsem şaşırırım. Keza aynı şey Placebo solisti Brian Molko için geçerli. Tırnaklarına siyah oje süren rock yıldızları da cabası. Şov için dahi olsa erkek-kadın ürünleri bazen birbirine karışıyor. Ancak her zaman absürd oluyor. Kadınlar saçlarını kısacık kestirince de oluyor ama erkekler uzatınca özenmiş sayılıyor.

Bu fotoğraflar şok edici ve biraz garip ancak belki ileride göz buna da alışacak.

Etiketler:

"comments">

<$BlogItemCo2h4>
Blogger yazbükey

<$BlogCommenbu purple dergisi Türkiye'de satıyor mu ? hiç rastlayamadım daha

<$BlogCommen4:48 ÖSlogCommen  Anonymous Adsız

<$BlogCommensanırım satılmıyor, bende yutdışında görüyorum. yanılmıyorsam fransızca içerik vardı.
melis

<$BlogCommen1:28 ÖÖlogCommen  <$BlogItemCrYorum Gönder

nd #comments --> v>