gDateHeas="date-header"><$BlogDateHeEkim 27, 2008logDateHe!-- Begin .post -->
<$BlogItemBo24 Ekim saat 19:00.
Eve geldim. İnterneti açtım. Maillara bakarken elim site istatistiklerine gitti. İstatistikleri olması gerekenin yarısında görünce, gidip diğer istatistik sitesine baktım. Orada da öyleydi. "Bir sorun var" dedim içimden. Moda Trenden İn ve Güzelsen Trenden İn'i yokladım. Özensiz, içeriksiz, sebepsiz o malum kırmızı yazıyı görünce beynimden vurulmuşa döndüm. "İçimden moda yazısı yazarak ne yapmış olabilirim" dedim. Sonra sırayla aklıma gelen blogları yokladım. Hepsi yasaklanmıştı. Ardından
eksisözlük vs gibi sitelerden olayı takip etmeye başladım.
Üç gündür de bu olayla yatıp kalkıyorum. Başlarda yasakçı zihniyetin 8 kusurlu hareketten birini işlemiş olan bloglara verdiği cezadan nasibini almış milyonlara yaklaşan kullanıcıların hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması olarak olay ele alındı.
Ancak dün akşamüstü itibarıyla bulutlar dağıldı. Gerçek ortaya çıktı.
Teknoloji şirketi Digitürk, LİG TV'den maçlarını internetten kaçak izlemeyi kolaylaştıran formül sağlayan "bazı" blogları susturmak istemişti.
Ancak gelinen noktada sayısı yüzbinlerle ifade edilen bloglar kapatıldı. Site sahibi yüzbinler ve milyonlarca okuyucu 4. günün sonunda hala mağdur.

Öyleyse şimdi bu soruların cevap bulması gerekiyor:
1- İstanbul'da kurulmuş ve merkezi burada olan Teknoloji şirketi Digitürk, niçin kalkıp Diyarbakır'da bir mahkemeye dava açıyor?
2- Teknoloji şirketi Digitürk, bugün NTV'de avukatları tarafından yaptığı açıklamada "bloggerların hepsini kapatmak gibi bir niyetimiz yok" diyerek ne demek istiyor? Lakin her teknoloji şirketi hatta ortalama internet gezgini bile kapatmanın adres bazında yapılabileceğini bilir. Niçin o adresler Dijitürk şirket bünyesinde kurulmuş olduğu söylenen "Fraud" departmanınca tespit edilebilirken, sadece onların kapanması yönünde mahkemeye başvurulmuyor?
3- "Biz Google'a bu sitelerde şifre veriliyor birşeyler yapın diye ilettik ancak cevap alamadık" diyen teknoloji üretebilen Digitürk, adwords, adsense'den büyük gelir elde eden Google'a "tüm bloggerları Diyarbakır mahmekesinde kapatayım da sen mağduriyet neymiş gör" diyerek kafa mı tutuyor?
4- "Bloggerları kapatma niyetimiz yok" ne demek? Bu hareketle kapandığının farkında değil misiniz?
5- Lig Tv şifresini bloglar sayesinde kırabilenler, sadece bir linkten girerek bu haftasonu tekrar bu şifre kırma işlemini yaparak FB, GS, BJK, TS ve diğerlerinin maçlarını acaba bloglarda öğrendikleri yöntemlerle izlemediler mi?

6- Kendi hakkını savunurken başkalarının haklarına tecavüz etmek suç sayılmayacak mı?
7- Digitürk bu sansür mekanizmasına ön ayak olduğunun ülkemizi utanç verici duruma düşürdüğünün farkında mı?


Bigumigu'ya bırakılan bazı görüşler:
MioCaro (26/10/2008 4:50:29 PM)
Digitürk kendi ticari kazançlarını korumayı düşünürken bütün ülkenin, blog yazarlarının, okuyucularının ve kendi müşterilerinin kişisel hak ve özgürlüklerini hiçe sayıyor. Davanın neden Diyarbakırda açıldığı ayrı merak konusu. Arayıp kayıt sistemi dahilinde DT aboneliğimi iptal ettirdim. Gerekçesini detaylarıyla anlatarak. Buyrun detaylar

Bu büyük hatanın telafisini avukatları, hukuk danışmanlarıyla Digitürk'ün yapması gerekiyor. Ve bunun da diğerlerine, hepimize emsal teşkil etmesi gerekiyor. Haklarımızı ararken diğerlerinin özgürlüklerini tehdit etmeyelim.

firat® (26/10/2008 8:08:58 PM)
Blogger'daki herhangi bir blogu kapatabilirsiniz. Daha önce örneklerini gördüm. Digiturk gibi iletişim ve teknoji servisi sunan bir platform iyice araştırıp, gerekli mercilere başvurup, akabinde o siteli kapattırma yoluna gitmek yerine, daha basit ve işlerine gelir bir yol tercih edip, tüm Blogger servisini kapatma yoluna gittiler. Buradaki sorun telif yasası dahilinde kapatmak zorunda bırakılan bloglar değil, hiçbir suçu olmayan, tamamen bilgi, kişisel deneyim, ilgi alanları vs. gibi herkesin kendince bir tat bulduğu yüzbinlerce blogun kapatılmasıdır. Blogger'in burada herhangi bir suçu yok. o sadece bir servis sağlayıcı. Gidersin, görüşürsün yetkililerle ve üç beş kuruşunu kurtarırsın. Böyle bir açgözlülükle sansürün dibine vurmanın bir anlamı yok.

tropical (26/10/2008 11:58:09 PM)
digiturk'un suclulugu, kolay yola kacmasi vs. tartisilabilir konulardir ama turkiye'de kapali tek site blogger degildir, son da olmayacaktir boyle giderse. bu da blogger'in kapatilmasi olayinda sucu olsa bile buyuk resimde olayin digiturkle alakali olmadigini, cok daha ciddi bir sansurle karsi karsiya oldugumuzu bize maalesef bir kez daha gosteren bir durumdur.

youtube'un kapali olmasina bugune kadar ciddi hicbir tepki gosterilemedi (diger siteler icin de gosterilmedi ama youtube sembol oldugu icin soyluyorum)
bu olayda su kurumu, diger kapatmada baska bir kisiyi, berikinde bambaska birini suclayabiliriz, ama bunun bir SANSUR oldugunu ve sevdigimiz sevmedigimiz, bizi ilgilendiren ilgilendirmeyen her site icin, internet icin, ozgurluk icin tepki gostermemiz gerektigini kabul edip sesimizi duyurmazsak, o kapanir, bu kapanir ve bu boyle devam eder.Etiketler:

"comments">

<$BlogItemCo1h4>
Anonymous Adsız

<$BlogCommensohbet
chat
sohbet odalari
sohbet

<$BlogCommen11:30 ÖSlogCommen  <$BlogItemCrYorum Gönder

nd #comments --> v>